Да ли вам сабирање целих бројева представља проблем? Хајде да научимо све о сабирању целих бројева заједно! Ова математичка операција са целим бројевима је веома важна и сваки ученик мора да је добро познаје. Ако ученик не разуме процедуру сабирања целих бројева, пред собом је проблем који ће му задавати много муке у будућем учењу математике.

Наш предлог је да научите да сабирате целе бројеве много пре него што одлучите да наставите са другим математичким операцијама које се такође односе на целе бројеве. На дну ове исте странице видећете правила за сабирање целих бројева. Такође овде можете видети како ћемо применити та правила у конкретним примерима и решити их у потпуности.

Сабирање Целих Броејева

Почнимо из почетка! Наставите испод!

Како сабирати целе бројеве

Да бисте успешно додали целе бројеве потребно је да следите два правила у наставку за додавање два цела броја:

  • Ако оба цела броја имају исти предзнак, онда израчунамо збир апсолутних вредности та два броја и те укупне вредности и запишемо исти знак (+ или -) који оба броја имају појединачно!
  • Ако два цела броја имају различит предзнак, онда израчунавамо разлику апсолутних вредности та два броја (већа апсолутна вредност минус нижа апсолутна вредност) и на ту укупну вредност записујемо знак + или – број са вишом апсолутном вредношћу!

У наставку можете видети како се правила примењују у конкретним примерима сабирања целих бројева! Препоручујемо да их врло пажљиво анализирате!

Пример

Пример 1: Израчунајте збир целих бројева:

Први пример је пример у коме треба да саберемо два цела броја. У овом случају то су бројеви (-6) и (-3). Оба цела броја имају исти предзнак (минус), тако да једноставно додамо њихове апсолутне вредности (6+3=9), а знак минус ће остати исти. Логично, резултат при сабирању целих бројева из првог примера је цео број -9!

(-6) + (-3) = -9

Пример 2: Израчунајте збир целих бројева:

Други пример је пример у коме такође треба да саберемо два цела броја. У овом случају то су бројеви (+6) и (+3). Оба цела броја имају исти предзнак (плус), тако да једноставно додамо њихове апсолутне вредности (6+3=9), а знак плус ће остати исти. Логично, резултат при сабирању целих бројева из другог примера је цео број +9!

(+6) + (+3) = (+9)

Пример 3: Израчунајте збир целих бројева:

Трећи пример је пример у коме такође треба да саберемо два цела броја, али по први пут разматрамо пример у коме два цела броја имају различите предзнаке. У овом случају то су бројеви (-6) и (+3). У овом случају одузимамо њихове апсолутне вредности, веће минус мање (6+3=3), а знак записујемо од броја са већом апсолутном вредношћу. Од два цела броја, број (-6) има већу апсолутну вредност, због чега ће збир на крају имати предзнак минус. Логично, резултат при сабирању целих бројева из трећег примера је цео број -3!

(-6) + (+3) = -3

Видео примери сабирања целих бројева

Видео материјал који вам је на располагању испод линка може вам помоћи да научите све о сабирању целих бројева. Можете користити те примере да вежбате и тестирате себе да видите колико сте добро разумели суштину сабирања целих бројева! Срећно!

 

Tags: , , , ,