Симетрала угла је права која дели угао на два једнака дела! Логично, симетрала угла од 70 степени дели угао на два једнака угла од 35 степени.

Симетрала Угла

Симетрала Угла Аритметички И Геометријски

Аритметички је врло лако одредити где треба да прође симетрала и на које делове ће поделити угао. Довољна је величина угла, односно бројчана вредност да се величина угла аритметички подели са бројем 2.

Мало је теже геометријски одредити тачан положај симетрале угла. Да би се геометријски нацртала симетрала, треба користити шестар. Испод на овој страници имате прилику да детаљно размотрите потезе које треба да направите да бисте геометријски нацртали симетралу угла. Поред ових текстуалних правила, можете погледати видео испод који описује шта треба да урадите!

Конструкција Симетрале Угла

Да бисте геометријски конструисали симетралу угла, требало би да следите следећа правила:

  1. Прво, убодите шестара (шестар се може произвољно отворити) у врх угла чију симетралу желите да конструишете.
  2. Нацртајте кружни лук који сече две полуправе које формирају сам угао.
  3. Затим гурните шестара у једну од полуправа где се сече претходно нацртани кружни лук и нацртајте нови кружни лук на ширем делу угла (споља).
  4. Поновите претходни корак за другу полуправу на истом месту са истим отвором на шестара.
  5. Коначно, повежите врх угла са тачком где се секу последња два кружна лука.

Ако се придржавате горе наведених правила, моћи ћете да нацртате симетралу било ког угла без обзира на то о којој врсти угла је реч.

* Да бисте геометријски одредили локацију симетрале угла морате поседовати и користити шестар! Није могуће конструисати ову врсту праве без употребе шестара!

Видео Приказ

Видео испод може вам визуелно показати како треба да пратите правила да бисте геометријски нацртали симетралу угла!

Наша веб страница садржи много различитих врста геометријских конструкција. Претражите нашу веб страницу да бисте пронашли све математичке геометријске конструкције које вас занимају!

Сваки читалац је добродошао да предложи математичке проблеме о којима бисте желели да пишемо у будућности! Подстичемо вас да са нама поделите своје предлоге и идеје.

 

Tags: , , , ,